Ziyan demek ne demek ?

Goktan

Global Mod
Global Mod
Ziyan, insanlarA olumsuz etkileyen, zamanAn ve kaynaklarAn boAa harcanmasAna neden olan herhangi bir sonuca verilen genel isimdir. Ziyan kelimesi, insanlarAn, Azellikle de para, zaman ve kaynaklarAnAn her Aeyden daha deAerli olduAu gA14nA14mA14z dA14nyasAnda, Anemli bir kavramdAr.

ZiyanAn TanAmA

Ziyan, Aok AeAitli anlamlar taAAmaktadAr. Genel anlamda, ziyan, bir kaynaAAn kullanAmAndan doAan, o kaynaAAn deAerinin ya da kullanAm AmrA14nA14n sona ermesine neden olan kazanAsAz sonuAlar olarak tanAmlanabilir. ArneAin, bir araba kullanAmAndan doAan ziyan, arabayA kullanAm dAAA olana kadar oluAan harcamalarAn (yakAt, bakAm giderleri vb.) toplamA olarak tanAmlanabilir.

ZiyanAn FarklA Tipleri

ZiyanAn farklA tipleri vardAr. AnsanlarAn, AalAAma sA14recine, A14retim sA14recine veya diAer aktivitelere katAlAmAndan kaynaklanan ziyan, Azellikle maliyetlerinin daha da arttAAA ve A14retkenliAin dA14AtA14AA14 durumlarda Anem kazanmaktadAr. Aretim sA14recinde ziyan oluAturmak, insanlarAn verimliliklerinin azalmasAna, A14retimin ve iAgA14cA14nA14n yA14kselmesine veya A14retimin dA14Amesine neden olabilir. DiAer tA14rleri arasAnda, doAal kaynaklarAn kAtA14 kullanAmAndan doAan ziyan, toplumsal ziyan ve daha fazlasA sayAlabilir.

ZiyanAn Anlenmesi

ZiyanAn Anlenmesi, insanlarAn zamanlarAnA, kaynaklarAnA ve para kaynaklarAnA verimli kullanmasAnA saAlamakla baAlar. Ansanlar, AalAAma sA14reAlerini, A14retim sA14reAlerini ve diAer aktiviteleri organize etmek iAin teknikleri ve sA14reAleri geliAtirerek ziyanA azaltabilirler. Bir Airket, AalAAanlarAnAn verimliliAini arttArabilecek ve zamanlarAnA, kaynaklarAnA ve para kaynaklarAnA iyi kullanabilecekleri ekipman ve teknolojilere yatArAm yapabilir.

SonuA

Ziyan, insanlarAn kaynaklarAnAn, zamanlarAnAn ve para kaynaklarAnAn verimsiz kullanAmAndan doAan olumsuz sonuAlara verilen genel bir isimdir.